Kolejnym miastem, jakie polecam zwiedzić po Budapeszcie jest Praga. Poniższy wpis został przeniesiony ze starego bloga, ale uzupełniłem go nowymi zdjęciami. Zapraszam wszystkich do miłej lektury i czekam na Wasze opinie lub komentarze.  Miasto zwiedzałem wraz z dziewczyną w jeden z weekendów lutego 2015 roku. Dwa dni to niestety dość mało czasu, aby zobaczyć wszystkie atrakcje tego pięknego miasta, ale nam się to właściwie udało. W poniższym wpisie podzielę się z Wami zdjęciami i opisem ciekawych miejsc, które udało nam się zobaczyć. A było ich sporo. Zapraszam wszystkich do miłej lektury i czekam na wasze opinie lub komentarze.

Podczas zwiedzania, pierwsze nasze kroki skierowaliśmy do Nowego Miasta, a dokładnie na Wacławskie Namesti, czyli Plac św. Wacława. Sama nazwa z placem dużego związku nie ma, bo jest to tak naprawdę szeroki bulwar. Dzisiaj Waclawskie Namesti to miejsce bardzo reprezentacyjne z mnóstwem drogich sklepów, restauracji i hoteli. Na końcu placu mieści się Muzeum Narodowe z ozdobną fasadą oraz pomnik Świętego Wacława.

Na Nowym mieście można również zobaczyć i podziwiać nowoczesne, praskie budownictwo, m.in. tzw. Tańczący Dom. Budynek został wzniesiony w 1996 roku nad rzeką Wełtawą. Fasada budynku miała nawiązywać do nurtu rzeki Wełtawy, a wszystkim kojarzy się z tulącą się parą tancerzy.

Kiedy w trakcie intensywnego zwiedzania nagle zgłodniejemy, obowiązkowym punktem programu staje się najstarsza pizzeria w Pradze „Kmotra”, mieszcząca się na ulicy V Jirchářích 12. Miejsce to oferuje około 30 różnych rodzajów pizzy, wszystkie z pieca opalanego drzewem. Oczywiście do pizzy polecam tradycyjne, czeskie piwko.

Ale jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie udanie się zaraz po posiłku do mieszczącej się niedaleko legendarnej piwiarni „U Fleku”. Piwiarnia oferuje ciemne, mocne piwo z własnego browaru, jakiego w żadnej innej restauracji czy barze nie spróbujemy. Przy browarze mieści się również Muzem piwowarstwa.

Kolejną dzielnicą miasta jaką odwiedziliśmy było Stare Miasto, a więc samo centrum Pragi. Na uwagę zasługuje Brama Praska wraz z Miejskim Domem Reprezentacyjnym, w którym mieści się wiele sal, a wśród nich m.in. sala koncertowa, gdzie odbywa się wiele koncertów symfonicznych.

Centralnym miejscem jest Rynek Staromiejski z pięknymi zabytkami wokół. Do najważniejszych z nich należy Ratusz Staromiejski ze wspaniałym zegarem zaprojektowanym w 1490 roku. Orloj jest jednym z najbardziej znanych zegarów astronomicznych na świecie i popularną atrakcją turystyczną. Składa się z trzech części i został stworzony przez Mikuláša z Kadania.

Pierwsza z części zegara to część astronomiczna, która ukazuje położenie ciał niebieskich, druga – kalendarzowa z tarczami – symbolizuje miesiące, trzecia, zwana animacyjną, przedstawiają ruchome figurki dwunastu apostołów oraz wyobrażenia Śmierci, Turka, Marności i Chciwości.

Jedna z legend mówi, że twórca Orloja został oślepiony przez radnych miejskich, ponieważ Ci obawiali się, że stworzy kiedyś podobnie wielkie dzieło. W odwecie mistrz zniszczył mechanizm zegara, który został naprawiony dopiero po kilkudziesięciu latach. Zegar jest tak doskonały że mimo, że został on zaprojektowany ponad 500 lat temu, działa po dziś dzień. Oczywiście był kilkukrotnie odnawiany, ale większość jego mechanizmów jest oryginalnych.

Zegar do dziś szokuje precyzją i kunsztem wykonania, podaje on czas współczesny jak i tzw. czas czeski, obliczany na podstawie położenia słońca na niebie. Z zegara można odczytać również znaki zodiaku Słońca i Księżyca jak i każdego miesiąca scenę z życia wsi. Co godzinę otwierają się okienka i pokazuje się w nich procesja dwunastu apostołów oraz pieje kogut na znak równej godziny.

Kiedy już obejrzymy zegar i zrobimy sobie pamiątkowe zdjęcie, polecam spacer wokół rynku, podczas którego możemy podziwiać piękną architekturę Pragi. Niewątpliwie jest to miasto, które słynie z wspaniałych, bogato rzeźbionych budynków. Wśród nich wyróżnia się Kościół Panny Marii przed Tyne, ale jeśli chcemy do niego wejść, musimy przejść przez stojącą przed nim kamienicę. Na rynku często organizowane są także różne przedstawienia.

Po spacerze polecam odwiedzić galerię widokową na wieży ratusza, z której rozprzestrzenia się przepiękna, zapierająca wręcz dech w piersiach, panorama miasta. Polecam wyjazd na wieżę tuż przed zachodem słońca. Z wieży można podziwiać m.in. Hradczany z pięknym zamkiem królewskim, ale warto zwrócić uwagę również na ciekawą restaurację na dachu sąsiedniej kamienicy.

Po zwiedzeniu rynku warto pospacerować bocznymi uliczkami, które pełne są sklepów z pamiątkami, restauracji czy ekskluzywnych hoteli.

Na sam koniec pozostawiliśmy wizytówki Pragi, miejsca obowiązkowe do odwiedzenie. Jedną z nich jest chyba najbardziej znany most na świecie, Most Karola nad Wełtawą. Ten most po prostu trzeba zobaczyć na żywo, na poniższych zdjęciach starałem się jak najlepiej przedstawić jego piękno.

Jako drugą wizytówkę Pragi śmiało można wskazać Zamek w Hradczanach z piękną Katedrą św. Wita. Ogrom i piękno budowli zapiera dech w piersiach. Dziękuję wszystkim za dotarcie do końca naszej podróży po Pradze i polecamy wszystkim zwiedzenie tego przepięknego miasta. My na pewno tam jeszcze wrócimy 🙂